40 lat karate tradycyjnego w Polsce

a

 W październiku 1972 r. w Łodzi Chiyomaro Shimoda 3 Dan z Japonii zaczął prowadzić pierwsze treningi karate. Od tego czasu minęło 40 lat...

 

„Najbardziej dumny jestem z tego, że przez te 40 lat każdego dnia towarzyszy mi karate. Z tej drogi nigdy nie zszedłem i nadal wiernie nią podążam.
Jako Polski Związek Karate Tradycyjnego jesteśmy dumni, że Polska w karate tradycyjnym jest jednym z wiodących krajów na świecie”.
Włodzimierz Kwieciński

 

W ramach obchodów 40-lecia karate tradycyjnego w Polsce odbędzie się wiele imprez:


Polski Związek Karate Tradycyjnego jest organizacją zarządzającą karate tradycyjnym w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju karate tradycyjne uprawia ok. 30 000 osób. PZKT zrzesza obecnie ok. 200 klubów i sekcji działających na terenie całej Polski.
Głównym celem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego jest popularyzacja karate tradycyjnego, szerzenie wartości japońskiego budo i upowszechnianie wszystkich jego aspektów. Wartości płynące ze studiowania budo mają nieoceniony wpływ na edukację, wychowanie i zdrowie trenujących karate tradycyjne.

PZKT NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ
  • PZKT jest członkiem Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (International Traditional Karate Federation, ITKF) z siedzibą w Los Angeles (USA) oraz Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego (European Traditional Karate Federation, ETKF) z siedzibą w Mediolanie (Włochy).
  • Przedstawiciele PZKT aktywnie uczestniczą w pracach światowych i europejskich władz karate tradycyjnego; Prezes PZKT Włodzimierz Kwieciński jest Wiceprezydentem ITKF, Przewodniczącym Komitetu Finansowego ITKF, Współprzewodniczącym Komitetu Technicznego ITKF oraz Wiceprezydentem ETKF.
  • Zawodnicy, sędziowie i instruktorzy PZKT nieustannie rozwijają się i podnoszą swoje umiejętności techniczne. Dwa razy w roku brali udział w szkoleniach prowadzonych przez Senseia Hidetakę Nishiyamę w USA (Los Angeles, San Diego).


NAGRODY I WYROŻNIENIA

  • 2001 rok – prezes PZKT Włodzimierz Kwieciński wyróżniony został Srebrnym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – odznaczeniem państwowym przyznawanym przez Prezydenta RP, za zasługi na rzecz rozwoju karate tradycyjnego i wybitne zasługi trenerskie.
  • 2003 rok – PZKT otrzymuje wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego – „Fair Play 2002” – „za zachowanie widowni sportowej, zgodne z zasadą fair play zarówno podczas imprez dla młodzieży, jak i pucharu świata w karate tradycyjnym w Warszawie oraz podczas pucharu Europy w Łodzi (2002)”.
  • 2003 rok – PZKT wyróżniony nagrodą „Fair Play”, przyznaną przez Prezesa Polskiej Konfederacji Sportu za wzorową organizację zawodów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i kulturalne zachowanie publiczności podczas Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym Prokom 2003.


ORGANIZACJA IMPREZ MIĘDZYNARODOWYCH
PZKT organizował wiele prestiżowych międzynarodowych zawodów, m.in.:

  • mistrzostwa świata (Pruszków, 1998),
  • trzykrotnie mistrzostwa Europy (Łódź, 1992; Łódź, 1999; Rzeszów, 2006),
  • sześciokrotnie puchar świata (Warszawa 2001, 2003, 2005, 2007; Stara Wieś, 2009; Gdynia 2011),
  • czterokrotnie puchar Europy (Łódź, 2002; Lublin, 2006; Warszawa, 2008; Włocławek 2010)

Wszystkie zawody były bardzo wysoko oceniane pod względem organizacyjnym przez międzynarodowe władze karate tradycyjnego.

Historia karate tradycyjnego w Polsce