Aktualności

26.05.2012 Wyniki V Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2012

 

dpe_2012

 

 

V Puchar Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2012
26 maja 2012, Płock


Karate tradycyjne na najwyższym poziomie mieli okazję zaprezentować najlepsi europejscy karatecy podczas V Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2012, który odbył się 26 maja w płockiej Orlen Arenie. Ponownie najlepszymi okazali się Polacy – w pucharze Europy zwyciężyli Justyna Marciniak i Rafał Wajda! Zawody obserwował Richard Jorgensen – prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF) wraz z najmłodszymi karatekami w Polsce – dziećmi startującymi w XII Pucharze Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym.

Włodzimierz Kwieciński – wiceprezydent ITKF i prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego przypomniał idee rozgrywek: „W pucharze Europy zawodnicy reprezentują samych siebie. Ich zadaniem jest pokazać karate tradycyjne – oryginalne i prawdziwe karate. Puchar to nie tyle zawody, lecz pokaz karate. Zaprezentowanie sztuki karate tradycyjnego na możliwie najwyższym poziomie – to główna idea pucharów”.

Justyna Marciniak (Lubelski KKT) po raz drugi w swojej karierze sięgnęła po zwycięstwo w pucharze Europy. W finałowej walce spotkała się z Małgorzatą Baranowską (również Lubelski KKT). „Nie było mi łatwo dzisiaj wygrać, ponieważ startowało aż pięć zawodniczek z Polski. Wszystkie bardzo dobrze się znamy – swoje dobre i złe strony. W kumite czuję się dobrze i dzięki dwóm wygranym walkom udało mi się wejść do pierwszej czwórki. Ale nie jestem w najwyższej formie. Jestem w trakcie ciężkiego okresu treningowego przed mistrzostwami świata i mam nadzieję, że właśnie wtedy osiągnę najwyższą formę” – podsumowała swój start zwyciężczyni. Małgorzata Baranowska obroniła drugą pozycję z poprzedniej edycji pucharu Europy. W pierwszej czwórce najlepszych zawodniczek pucharu znalazły się również Anna Stachurska (KK Pruszków) i Marta Niewczas (AKT Rzeszów).

W pasjonującej walce finałowej mężczyzn spotkali się rywale z poprzedniej edycji pucharu Europy – Rafał Wajda (AKT Niepołomice) i Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki). Tym razem zwycięzcą okazał się Rafał Wajda: „Cieszę się z pierwszego miejsca. Poprawiłem wynik z poprzedniego pucharu Europy, gdzie byłem drugi. Finałowa walka była najtrudniejsza, bo dobrze się z Damianem znamy”. Damian Stasiak podsumował swój start krótko: „Więcej szczęścia miał Rafał. Gratuluję mu ładnej akcji”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Macedonii Dejan Nedev, czwarte Czech Jakub Stepan.

Po raz kolejny Polacy pokazali swój kunszt w karate tradycyjnym. Trener kadry narodowej seniorów – Krzysztof Neugebauer podsumował poziom zawodników: „Byli bardzo dobrze przygotowani. To był pokaz karate tradycyjnego na bardzo wysokim poziomie. Może jeszcze nie najwyższym, bo cały czas musimy się doskonalić. Walki były bardzo ładne, efektowne, co mogło podobać się publiczności. Widać w tym już budo – było dużo koncentracji i akcje, które nie wynikały z technik fizycznych, lecz z energii człowieka na człowieka”.

W tym roku w Polsce po 14 latach ponownie rozegrane zostaną mistrzostwa świata w karate tradycyjnym. Wielkie święto w roku 40-lecia karate tradycyjnego w Polsce odbędzie się w Łodzi w dniach 6-7 października.

Wyniki V Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2012

Kobiety
1. Justyna Marciniak – Polska (Lubelski KKT)
2. Małgorzata Baranowska – Polska (Lubelski KKT)
3. Anna Stachurska – Polska (KK Pruszków)
4. Marta Niewczas – Polska (AKT Rzeszów)

5-8
Dovile Aladaityte – Litwa
Maria Depta – Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
Kathrin Hubatsch – Niemcy
Fanny Riols – Francja

Mężczyźni
1. Rafał Wajda – Polska (AKT Niepołomice)
2. Damian Stasiak – Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)

3. Dejan Nedev – Macedonia
4. Jakub Stepan – Czechy
5-8
Paul Brunner – Niemcy
Thomas El Marhomy – Francja
Vladimir Pucha – Ukraina
Gevorg Sargsyan – Armenia

W pucharze Europy startują zawodnicy wskazani przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). Zawody rozgrywane są systemem pucharowym indywidualnym. Startuje 8 zawodników i 8 zawodniczek w konkurencjach technicznych (kitei, kata) i w walce bezpośredniej – muszą wykazać się wszechstronnym przygotowaniem technicznym.

 

„Pokochać karate” - reportaż TVP SPORT 


Fot. Katarzyna Krzywańska