Aktualności

18.06.2012 Włodzimierz Kwieciński odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą
Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Włodzimierz Kwieciński 14 czerwca br. odebrał z rąk ambasadora Makoto Yamanaki państwowe odznaczenie – Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą. W uroczystej ceremonii wręczenia orderu w Ambasadzie Japonii w Warszawie uczestniczyli m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha, prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF) Richard Jorgensen, reprezentanci władz polskich, przedstawiciele przedsiębiorstw i związków sportowych.
Gratulując prezesowi Kwiecińskiemu odznaczenia, ambasador Yamanaka podkreślił jego osiągnięcia na rzecz popularyzacji japońskiej kultury i japońskich sztuk walki oraz opowiedział o programie „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”. Minister Mucha przedstawiła zasługi prezesa Kwiecińskiego w szkoleniu światowej klasy zawodników karate i organizacji zawodów międzynarodowych.

Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą przyznawany jest osobom, które są szczególnie zasłużone w dziedzinie rozwoju i zacieśniania stosunków międzynarodowych oraz promocji japońskiej kultury na świecie. Order Wschodzącego Słońca jest najstarszym japońskim wyróżnieniem, został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito.

Prezes Włodzimierz Kwieciński został wyróżniony orderem przez rząd Japonii za założenie Polskiego Związku Karate i Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, promocję japońskich sztuk walki w Polsce; promocję wymiany sportowej i obywatelskiej między Japonią a Polską; budowę Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”, w którym można trenować, jak również poznawać kulturę japońską oraz za zaproszenie 30 dzieci z terenów zniszczonych przez trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii (w marcu 2011 r.) na dwutygodniowy pobyt w Polsce w ramach akcji „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”.
 
Włodzimierz Kwieciński: „To odznaczenie stanowi dla mnie wejście na inny poziom oddziaływania. Idea karate tradycyjnego związana jest z rozwojem człowieka. Wartością jest także praca nad stworzeniem warunków dla tej dyscypliny. Ta wartość została dostrzeżona. To dla mnie duże zobowiązanie i zachęta do dalszego rozwoju”.

Na zakończenie uroczystości w ogrodzie rezydencji kadra narodowa PZKT wykonała pokaz karate tradycyjnego.

Fot. Witold Kwieciński