Aktualności

20.07.2012 Międzynarodowy Kurs Karate Tradycyjnego ITKF w San Diego
W dniach 10-15 lipca br. w San Diego (USA) przy Univerisity of California San Diego La Jolla odbył się coroczny Międzynarodowy Kurs Karate Tradycyjnego ITKF - 2012 International Summer Camp. W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele 12 państw: Chile, Francji, Kanady, Kolumbii, Maroka, Meksyku, Polski, Ruandy, Rumunii, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli. Zajęcia prowadzili instruktorzy z Komisji Technicznej ITKF: sensei Richard Jorgensen 7 Dan ITKF (Kanada) oraz sensei Włodzimierz Kwieciński 7 Dan ITKF (Polska), który realizował szkolenie techniczne z naciskiem na integrację strukturalną ciała, kierunek w kata i w kumite oraz projekcję. Szkolenie medyczne przeprowadził dr Vladimir Yorga (Serbia) - przewodniczący Komisji Medycznej ITKF. Polskę reprezentowała grupa sędziów i zawodników PZKT: sędziowie Andrzej Olech i Józef Rączka oraz zawodnicy Małgorzata Baranowska, Justyna Marciniak, Damian Stasiak, Witold Kwieciński i Rafał Wajda.

Tegoroczny kurs to wznowienie szkolenia prowadzonego przez wiele lat przez Senseia Hidetakę Nishiyamę. Po śmierci Senseia odbyło się jedno seminarium w San Diego w 2009 r., a w latach 2010 i 2011 organizację szkolenia przeniesiono do Polski do Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś”. Od tego roku władze ITKF postanowiły wznowić tradycję organizacji kursu ITKF Summer Camp w San Diego. Dodatkowo do kalendarza wprowadzono podobne szkolenie dla Ameryki Południowej w Brazylii (3-6 maja) oraz dla Europy w Polsce w Starej Wsi w dniach 14-19 sierpnia. Podczas tych trzech szkoleń zostaną wybrani sędziowie do XVI Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym ITKF, które odbędą w dniach 6-7 października br. w Łodzi.

Duch Senseia Nishiyamy obecy był podczas całego szkolenia w San Diego. „Miałem wrażenie, że Sensei za chwilę wejdzie na salę albo zapuka do drzwi i wejdzie biura” - podzielił się swoim odczuciem sensei Włodzimierz Kwieciński. Zajęcia rozpoczynały się treningiem na plaży o godz. 6:00 rano. Program składał się z dwóch bloków treningowych - przed południem odbywało się szkolenie  mistrzowskie (Masters' Course), a blok popołudniowy przeznaczony był na szkolenie ogólne (General Course). Na zakończenie kursu w niedzielę (15 lipca) rozegrany został turniej poświęcony pamięci Senseia Hidetaki Nishiyamy - 1st Hidetaka Nishiyama Memorial Cup, w którym zwyciężyli Polacy: Justyna Marciniak oraz Rafał Wajda. Medale zawodnikom wręczała żona Senseia Nishiyamy pani Yohko Nishiyama, która ze wzruszeniem przyglądała się zawodom wraz z córką Nami Nishiyama. Turniej został rozegrany w formule pucharu świata, która jest autorską formułą zawodów opracowaną przez Senseia Nishiyamę.

Wyniki 1st Hidetaka Nishiyama Memorial Cup
Kobiety:
1. Justyna Marciniak Polska (Lubelski KKT)
2. Małgorzata Baranowska Polska (Lubelski KKT)
3. Heather Nelson Kanada
4. Marina Evans Kanada

Mężczyźni:
1. Rafał Wajda Polska (AKT Niepołomice)
2. Taichiro Kaijima USA
3. Damian Stasiak Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
4. Todd Parker Kanada
5-8. Francisco Fuentealba Chile
Thomas El Marhomy Francja
Koichi Sakai Chile
Mike Tchozewski Kanada

Przyszłoroczny kurs w San Diego odbędzie się w terminie 12-19 sierpnia 2013 r.

Fot. Monika Walczak, Witold Kwieciński