Aktualności

14.06.2014 Wyniki VI Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2014
dPE_2014

 

VI Puchar Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2014
Międzykontynentalny Puchar w Kumite: USA – Brazylia – Europa – Polska
14 czerwca 2014 – Stara Wieś

 

Justyna Marciniak (Lubelski KKT) i Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) – zwycięzcy VI Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2014!

W zakończonym sobotnim popołudniem 14 czerwca w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” VI Pucharze Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2014 Polacy odnieśli kolejne sukcesy – zwycięzcami zostali Justyna Marciniak (Lubelski KKT) i Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki). Pozostali nasi reprezentanci: Małgorzata Zabrocka (KK Wejherowo) i Łukasz Radwański (Kluczborski KK) wywalczyli drugie miejsca, a Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) zajęła trzecią lokatę. W zawodach wystartowali karatecy z Armenii, Czech, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Polski.

 

Puchar Europy został zorganizowany przy współudziale finansowym Województwa Łódzkiego. Honorowy patronat nad imprezą sprawowała Ambasada Japonii w Polsce, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Patronat medialny objęła stacja telewizyjna TVP Sport, która wyemituje relację z zawodów.

W Dojo – Stara Wieś rozegrany został również Międzykontynentalny Puchar w Kumite, w którym rywalizowały drużyny kumite z Brazylii, Europy, USA i Polski. Najlepszą okazała się polska drużyna w składzie: Kasper Kawecki (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), Łukasz Radwański (Kluczborski KK), Bartosz Skwarski (KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie), Łukasz Wójcik (KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie). Drugie miejsce wywalczyli zawodnicy z Brazylii, trzecie drużyna USA.  

Justyna Marciniak i Małgorzata Zabrocka kontynuowały rywalizację i podobnie jak dwa lata temu – do nich należał finał pucharu Europy. Decyzją sędziów, po bezpunktowej dogrywce, po raz trzeci puchar Europy wywalczyła Justyna Marciniak. „Biorąc pod uwagę zwycięstwo w PLKT (Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego) i dwukrotne złoto na mistrzostwach Polski, byłam dobrze przygotowana. Ten sezon był ogromnie wymagający, bo musiałam łączyć pracę z intensywnym treningiem. Z tego względu jest to dla mnie osobiście bardzo ważna nagroda. Był to świetny trening dla nas wszystkich, jednak najwyższą formę i tak uzyskam na mistrzostwa świata w drugim półroczu. Dziękuję mojemu trenerowi oraz mojej siostrze Barbarze i siostrzenicy Sandrze, które są dla mnie największą motywacją” – powiedziała po walce Justyna Marciniak.
Małgorzata Zabrocka, która zajęła drugie miejsce, podsumowała rywalizację: „I znów finał z  Justyną. Walczyłyśmy ze sobą w eliminacjach podczas tego pucharu – wtedy ja wygrałam. Finał, werdyktem sędziów, wygrała Justyna. Znamy się bardzo dobrze, zawsze walczymy razem. Dziękuję powiatowi wejherowskiemu za wsparcie i trenerowi Ellwartowi. Walczymy dalej!”
Trzecie miejsce, pokonując Natalię Vyerlokę, zdobyła Maria Depta. „Na puchar zostałam powołana jako dodatkowa zawodniczka. To już koniec sezonu, a moim głównym celem są mistrzostwa świata. Jestem zadowolona z dzisiejszego występu. Zrobiłam, co w mojej mocy. Chcę podziękować Radkowi Olczykowi – mojemu trenerowi i Iwonie Karwackiej, która przygotowywała mnie w kata” – podsumowała swój start Maria Depta.

Finał mężczyzn również należał do Polaków. Zmierzyli się w nim aktualni mistrzowie świata  Damian Stasiak i Łukasz Radwański. Po wyrównanej walce w dogrywce zwycięstwo zapewnił sobie Damian Stasiak. „Zawody potraktowałem treningowo – to kolejny etap przygotowań do mistrzostw świata. Widać, że treningi idą w dobrym kierunku i najwyższa forma będzie w październiku” – powiedział po walce Damian Stasiak.
Łukasz Radwański podsumował swój start: „Puchar Europy był dla mnie ważnym celem, więc szkoda mi, że go nie zdobyłem. W efekcie będę chciał podejść do zdobycia go za dwa lata. Z Damianem zawsze się trudno walczy. W tym roku to była czwarta albo piąta nasza walka. Cieszę się, że w półfinale mistrzostw Polski w kumite udało mi się z nim wygrać. Tym bardziej szkoda mi finału pucharu Europy, który był bardzo wyrównany. Straciłem punkty w końcówce trzeciej walki, a w dogrywce wygrał Damian”.

Włodzimierz Kwieciński, prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego i prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, skomentował rywalizację: „Jestem pod największym wrażeniem walki finałowej mężczyzn. Poziom, jaki zaprezentowali, to najwyższy poziom światowy, a w dodatku obaj zawodnicy bardzo dobrze się znali. Łukasz Radwański rozluźnił się po zdobyciu wazari i to pomogło zdobyć punkt Damianowi. Drobne chwile utraty skupienia decydowały o zdobywaniu punktów”.

Podczas zawodów odbył się pokaz kendo prowadzony przez Shinichi Ogawę 5 Dan z Japonii przy udziale instruktorów i zawodników Polskiego Związku Kendo.

Zawody rozegrane zostały w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” – unikatowym, największym na świecie ośrodku przeznaczonym do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki (www.dojostarawies.com).
W pucharze Europy startują zawodnicy wskazani przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). Zawody rozgrywane są systemem pucharowym indywidualnym. Startuje 8 zawodników i 8 zawodniczek w konkurencjach technicznych (kitei, kata) i w walce bezpośredniej. Zawody pucharu Europy odbywają się co dwa lata.

 

 

Wyniki VI Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym ORLEN 2014

 

 MiejsceZawodnik Kraj 
   
 Kobiety
 1.Justyna Marciniak
Polska (Lubelski KKT)
 2.Małgorzata Zabrocka Polska (KK Wejherowo)
 3.Maria DeptaPolska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
 4.Natalia Vyerloka Rosja
 5-8Konstancija AmbrazaiteLitwa
Kathrin HubatschNiemcy
Hana Juranova Czechy
Valentyna KorovinaUkraina
   
 Mężczyźni
 1.Damian Stasiak Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
 2.Łukasz RadwańskiPolska (Kluczborski KK)
 3.Vladimir PuchaUkraina
 4.Narek IskandaryanArmenia
 5-8Paul Brunner
Niemcy
Kirill KuzminRosja
Jakub StepanCzechy
Bejan Viorel Mołdawia

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki Międzykontynentalnego Pucharu w Kumite

 

 MiejsceZawodnik Kraj 
   
 1.Kasper Kawecki, Łukasz Radwański, Bartosz Skwarski, Łukasz Wójcik Polska; TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki, Kluczborski KK, KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie, KKT KOBU Wrocław Stowarzyszenie
 2.Jardson Borges, Alexsandro Jobson, Everton Pablo, Vinicius Rego, Ronaldier Rodrigues Brazylia
 3.Sean Huchzermeier, Sasa Panic, Barry Power, Darrel PowerUSA
 4.Paul Brunner, Vladimir Pucha, Jakub Stepan, Dominykas Zibutis Europa; Niemcy, Ukraina, Czechy, Litwa

 


Fot. witoldkwiecinski.com

Fot. Nobuhiko „Nobbie” Oshiro