Aktualności

06.06.2015 Wielka gala karate w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”. Polacy z pucharami świata
dPŚ_2015

 

 

Wielka gala karate w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”
Polacy z pucharami świata


W Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” (województwo łódzkie) 6 czerwca 2015 r. rozegrano VIII edycję Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2015. W tych prestiżowych zawodach rywalizowali najlepsi karatecy na świecie wytypowani przez swoje federacje, ci, którzy byli także wysoko klasyfikowani przez Światową Federacje Karate Tradycyjnego (WTKF) w 2015 r. O to cenne trofeum walczyli reprezentanci: Kanady, Brazylii, USA, Argentyny, Rosji, Niemiec, Czech, Turkmenistanu, Ukrainy, Armenii i Polski. Patronat honorowy nad tym niezwykłym wydarzeniem sprawował Lech Wałęsa, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i legenda Solidarności, który po sześciu latach ponownie odwiedził Dojo w Starej Wsi, dając tym samym wyraz poparcia idei realizowanej zarówno przez Polski Związek Karate Tradycyjnego (PZKT), jak i WTKF. Patronat honorowy nad zawodami sprawował także Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

    Od pierwszych chwil rywalizacji o najcenniejsze trofeum emocji było moc. Bój o pierwszą lokatę wśród kobiet toczyły bowiem w finałowym pojedynku Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) i Małgorzata Zabrocka (KK Wejherowo), która broniła pierwszego miejsca zdobytego przed dwoma laty w Lublinie. Po zaciętym pojedynku w dwóch rundach lepszą okazała się Maria Depta i to jej przypadł Puchar Świata 2015. Jej rywalka musiała się zadowolić natomiast drugą lokatą. W walce o miejsce trzecie zwyciężyła Natalia Tsarova z Rosji, pokonując Kristinę Schevchenko z Ukrainy. Miejsca 5-9 zajęły: Michelle Cassia – Brazylia, Zuhrazhan Dzumabayeva – Turkmenistan, Marina Evans – Kanada, Juranova Hana – Czechy, Kathrin Hubatsch – Niemcy.
    - Dziękuję mamie i tacie, bowiem od kiedy zostałam instruktorem zrozumiałam, że starania rodziców są największym oparciem dla trenera. Dziękuję także Radkowi Olczykowi i kolegom z klubu oraz wszystkim, którzy mnie wspierali – powiedziała po zakończonych zawodach Maria Depta z TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki.
    Nieco zawiedziona, ale uśmiechnięta Małgorzata Zabrocka z KK Wejherowo powiedziała natomiast:
   - W finałowej walce dałam całą siebie. Z każdej walki wynoszę jednak dużo nauki i to doświadczenie na pewno przyniesie efekty. Dziękuję osobom, które z wielu stron trzymały za mnie kciuki.
     Jeszcze większe emocje towarzyszyły finałowi mężczyzn, gdzie rywalizowali także dwaj reprezentanci Polski: Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) i Rafał Wajda (Krakowski KKT). Obaj prezentowali światowy poziom i po dwóch rundach był remis. W trzeciej odważniej zaatakował Damian Stasiak i to on został zdobywcą Pucharu Świata 2015. W rywalizacji o trzecie miejsce zwyciężył Vladimir Pucha z Ukrainy, wygrywając z Ronaldierem Rodriguesem z Brazylii. Miejsca 5-12 zajęli: Donald Crowe – Kanada, Andrej Demler – Niemcy, Tigran Gevorgyan – Armenia, Diyar Hojayev – Turkmenistan, Claudio Alejandro Jurado – Argentyna, Kuzmin Kirill – Rosja, Vojtech Sliva – Czechy i Marcus Wenner – USA.
    - Dziękuję wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki. To było bardzo dobre zakończenie tej części sezonu. Nadal pozostaję w treningu, ponieważ przede mną jeszcze inne wyzwania w kolejnych startach – mówił po zakończonej rywalizacji Damian Stasiak z TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki.
    Mimo porażki w finałowym pojedynku Rafał Wajda (Krakowski KKT) nie był rozczarowany swoim występem:
    - Cieszę się z drugiego miejsca, tym bardziej, że w finale spotkałem się z Damianem Stasiakiem, który obecnie jest najlepszym zawodnikiem w Polsce i na świecie. Przede mną kolejne przygotowania do startów w drugiej połowie roku.

    Bardzo wysoko występ polskich zawodników ocenili trenerzy kadry.
     - To był wyjątkowy dzień dla reprezentantów naszego kraju. Cieszę się, że Puchar Świata zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn pozostał w kraju – powiedział po zakończonej rywalizacji Krzysztof Neugebauer, trener reprezentacji Polski w kumite.
    - Ten sukces jest odzwierciedleniem ogromnej pracy, jaką włożyli nasi zawodnicy, przygotowując się do Pucharu Świata ORLEN 2015 – mówił z uznaniem o swoich podopiecznych Andrzej Zarzeczny, trener kadry narodowej w kata.

    Oprócz Pucharu Świata w Dojo – Stara Wieś rozegrano także III Puchar Międzykontynentalny w Kumite, w którym rywalizowali reprezentanci Brazylii – aktualni mistrzowie świata, Panameryki, Europy i Polski. Tym razem najlepsza okazała się reprezentacja Polski w składzie: Kasper Kawecki – TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki, Jan Kłębek – KKT Polkowice-Lubin, Henryk Pepliński – KKT „Kobu” Wrocław i Dawid Rojowski – Kluczborski KK. Na drugiej pozycji uplasował się zespół Brazylii: Matheus Bezerra, Paul Alfonso, Josimar Dantas, Ronaldier Rodrigues, na trzecim drużyna Panameryki: Donald Crowe (Kanada), Claudio Alejandro Jurado (Argentyna), Marcus Wenner (USA), a na czwartym reprezentacja Europy: Andrej Demler (Niemcy), Tigran Gevorgyan (Armenia), Kuzmin Kirill (Rosja) i Vladimir Pucha (Ukraina).

    Po zakończonej rywalizacji zadowolenia z przebiegu zawodów nie skrywał Włodzimierz Kwieciński, prezes PZKT i prezydent WTKF.
    - Puchar Świata to wielkie wydarzenie. Przede wszystkim jest wyzwaniem dla zawodników, którzy startują i bronią swojego imienia. Wybierani są na podstawie najlepszych osiągnięć, jakie są zanotowane w poprzednich imprezach mistrzowskich i startują głównie dla chwały oraz dla demonstracji karate tradycyjnego. Jestem zbudowany tym, że w najtrudniejszych tego typu zawodach na świecie, w których trzeba pokazać idealne przygotowanie w kumite, zademonstrować dwa kata i walczyć na końcu w trzech walkach pod rząd w finale, zawodnicy tak wspaniale znoszą ten niezwykły wysiłek. Jest to najwyższy standard w karate tradycyjnym Ten Puchar Świata broni się sam przez to, że są tak zdeterminowani fantastyczni zawodnicy z całego świata. Nie skrywam też radości, iż reprezentanci Polski pokazali po raz kolejny, że są w gronie najlepszych na świecie – mówi Włodzimierz Kwieciński, prezes PZKT i prezydent WTKF.
    Powiedział także, iż WTKF jest na etapie budowy tak zwanego „domu dla karate tradycyjnego”. Wyznał również, iż ta idea zmierza do tego, by wszystkie karate, rodzaje i style, które nie są związane z karate sportowym, znalazły swoje miejsce, znalazły swoje zawody, swoją rodzinę karate. I to się dzieje, gdyż w wyniku wyjazdów i rozmów senseia Włodzimierza Kwiecińskiego w Japonii udało się sprawić, że najliczniejsze szkoły karate przyjechały na Puchar Świata, jaki rozegrano w Dojo – Stara Wieś.

    Obserwatorami Pucharu Świata, a także III Pucharu Międzykontynentalnego w Kumite, byli między innymi przedstawiciele Japan Karate Association (JKA) z Toshihiro Mori – dyrektorem zarządzającym tej federacji, World Koshiki Karatedo Federation (WKKF) z Masayuki Kukan Hisataka – założycielem i prezesem tej organizacji.
    Specjalnymi gośćmi z Okinawy byli: Tetsuhiro Hokama Sensei 10 Dan, Mituhiro Fukuji, Nae Furugen, Nobuhiko Oshiro. Wyjątkowymi gośćmi z Japonii byli zaś: Chiyomaro Shimoda – legendarny, pierwszy japoński instruktor karate w Polsce oraz Hidemaro Shimoda z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej w Tokio. Światową Federację Karate Tradycyjnego (WTKF) reprezentowali: Włodzimierz Kwieciński – prezydent WTKF(Polska) Steve Nakada – szef doradców WTKF (Japonia), Eyal Nir – wiceprezydent WTKF (Izrael), Nelson Carrion – sekretarz generalny WTKF (Francja), Giedrius Dranevicius – członek Zarządu WTKF (Litwa), Radek Janus – członek Zarządu WTKF (Czechy), Masakazu Hashimoto – doradca Zarządu WTKF (Japonia), Taiga Horii – asystent Zarządu WTKF (Japonia).

    Większość przedstawicieli wspomnianych organizacji w przeddzień zawodów (5 czerwca br.), goszcząc w Krakowie, zapoznało się z bazą sportową, gdzie za rok rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym. Wszyscy byli pod wrażeniem obiektów, jakimi dysponuje Kraków. Sporo wrażeń towarzyszyło im także podczas wizyty w Uniwersytecie Jagielońskim, gdzie zapoznali się z tradycjami i historią Uniwersytetu.

    Także w przeddzień zawodów o Puchar Świata przedstawiciele międzynarodowych federacji karate, trenerzy, sędziowie, działacze i zawodnicy, którzy zgłoszeni zostali do rywalizacji, uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” z udziałem byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy. W trakcie spotkania prezydent, odnosząc się do sytuacji sportu w Polsce w kontekście kontrowersji jakie budzi nowa ustawa o sporcie, wyraził negatywną ocenę w sprawie planowanych zmian, które dyskryminują sporty nieolimpijskie:
    - Jestem zniecierpliwiony tą sytuacją. Zrobię ze swojej strony wszystko, żeby te pomysły nie były zrealizowane. Nie może być takiego niezrozumienia dla sportu – powiedział Lech Wałęsa.
    Tymi słowami zbudowany był Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i prezydent WTKF. Po zakończonej konferencji z prezydentem Lechem Wałęsą powiedział:
    - To dla nas bardzo ważne, że prezydent Lech Wałęsa przyjął nasze zaproszenie i objął patronatem VIII Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2015, który był rozgrywany w Dojo – Stara Wieś, w Europejskim Centrum Budo, które otwierał w 2009 r. Cieszę się, że prezydent w trakcie tej wizyty zajął stanowisko w sprawie ustawy o sporcie, która dyskryminuje sporty nieolimpijskie. Przyrzekł nam, że nie dopuści do takiej sytuacji, w której coś, co jest zbudowane wiele lat, wspaniale funkcjonuje i pozytywnie zajmuje czas wielu tysiącom dzieci i młodzieży w Polsce, będzie dyskryminowane. Dla nas była to wizyta dwuformatowa. Po pierwsze, stanowiła wielki prestiż, a po drugie, była wyrazem obrony naszego środowiska. Myślę, że to nie dotyczy tylko naszego Związku, ale także 14 innych Związków nieolimpijskich, które się dyskryminuje, ponieważ nie mają poparcia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nie może być bowiem tak, że firma zewnętrzna decyduje o prawie i rozwoju polskich dzieci i młodzieży.

    Na zakończenie tego spotkania nie zabrakło pokazów karate tradycyjnego w wykonaniu dzieci, młodzieży i najlepszych zawodników karate. Ich występ wywarł na prezydencie duże wrażenie:
    - Gdybym był tak wytrenowany jak wy, szybciej dochodziłbym do zwycięstwa. Karate pięknie wygląda i może dawać zadowolenie. Cieszcie się, że macie taki piękny sport i dążcie do zwycięstw, bo satysfakcję w życiu trzeba mieć – podsumował ich występ Lech Wałęsa.

     Spotkanie z legendą Solidarności, jak również poziom sportowy i organizacyjny Pucharu Świata, a także przyjęcie w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” wywarło na wszystkich, a zwłaszcza na delegacji z Japonii, olbrzymie wrażenie. Wszyscy uznali, iż jest to magiczne i niespotykane na świecie miejsce, do którego będą wracać nie tylko wspomnieniami.Janusz Kawałko – Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Karate Tradycyjnego

Relacja z finału VIII Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2015 zostanie wyemitowana w TVP Sport 10 czerwca (środa) o godz. 18.15. Powtórki zaplanowane są na 12 czerwca (godz. 19.55) i 13 czerwca (godz. 14.05).


Puchar Świata - eliminacje, fot. Adam Paczesny

Puchar Świata - finały, fot. Adam Paczesny

Puchar Międzykontynentalny w Kumite, fot. Adam Paczesny

Uroczyste wręczenie pucharów, fot. Adam Paczesny

Fot. Andrzej Różycki