Aktualności

09.05.2016 Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego

dseminarium maj 2016

 

 

 

Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego


W Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” w niedzielę 8 maja zakończyło się organizowane co roku w maju Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego. Od piątku do niedzieli Dojo gościło 250 karateków, którzy doskonalili swoje karate, uczestnicząc w treningach prowadzonych przez wybitnych mistrzów. Szkolenie prowadzili:
- sensei Jyuji Izumi (Japonia) – reprezentuje styl karate Shito-ryu, jest Doradcą Zarządu Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF),
- sensei Avi Rokah (USA) – wieloletni student i asystent Senseia Hidetaki Nishiyamy, wielokrotny mistrz USA w kumite oraz mistrz świata w kumite drużynowym z 1994 r. (Treviso, Włochy).
Koordynatorem seminarium był sensei Włodzimierz Kwieciński (Polska) – prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego (PZKT), trener selekcjoner kadry narodowej PZKT.

Sensei Włodzimierz Kwieciński podsumował szkolenie słowami: „Bogactwo tego seminarium polegało na tym, że jedna jego część to było nasze tradycyjne spojrzenie, trening, który zgłębiamy od wielu lat, czyli karate tradycyjne prezentowane przez senseia Aviego Rokah, a z drugiej strony zupełnie inne spojrzenie senseia Jyuji Izumi z Japonii, który ma 65 lat, a zachowuje sprawność dwudziestolatka. Po poważnej operacji, którą przeszedł cztery lata temu, nadal codziennie pielęgnuje ducha karate, jest silnym człowiekiem z zasadami. Żyje zgodnie z wartościami Budo, takimi jak grzeczność, respekt i szacunek”.

„Szkolenie z Avim Rokah jak zwykle przynosi dużo dobrej i ugruntowanej wiedzy, którą sensei zdobywał przez wiele lat, trenując pod okiem Senseia Hidetaki Nishiyamy. Każde seminarium zawsze przynosi coś nowego, odkrywczego i wzmacnia trening indywidualny każdego z nas uczestniczących w seminarium. Sensei Izumi, choć prezentuje inny styl, przekazywał uniwersalne zasady, które rządzą wszystkimi japońskimi sztukami walki. Pokazał nam, że trzeba trenować przez całe życie, codziennie dbać o organizm i pozostawać w dobrej formie, co jest w karate bardzo istotne” – tak o szkoleniu powiedział sensei Krzysztof Neugebauer, trener kadry narodowej seniorów i młodzieżowców.


„Było fantastycznie. Otrzymaliśmy bardzo dużo pozytywnej energii od senseia Izumi. Jego trening scharakteryzował typowo japoński powiew – zarówno kultury, jak i trochę innego spojrzenia na szkolenie. Z kolei treningi senseia Aviego Rokah są zawsze dla mnie inspiracją. Szkolenie jest trudne, wymagające – trzeba się perfekcyjnie skupić na szczegółach, żeby móc je potem wprowadzić do swojego treningu” – podsumowała seminarium Anna Kulczyńska.


Tradycyjnie w niedzielę po zakończeniu szkolenia przeprowadzone zostały egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan. Wyniki opublikujemy wkrótce.


Fot. PZKT