Aktualności

02.05.2017 IX Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017

dps_17_patr

 

 

IX Puchar Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017
Międzykontynentalny Mecz Kumite
XVII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017

3 czerwca 2017, Łódź


Najlepsi karatecy tradycyjni zmierzą się w IX Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017, który rozegrany zostanie już 3 czerwca 2017 roku o goz. 15.00 w Atlas Arenie w Łodzi. Puchar poświęcony jest pamięci Ryszarda Czesława Dębskiego – karateki, przyjaciela, współzałożyciela i wieloletniego członka Zarządu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, który odszedł w 2011 roku. Patronat honorowy nad zawodami objął Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi Tomasz Kacprzak.

W IX Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017 wystartują zawodnicy wytypowani przez Komitet Techniczny Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF), przedstawiciele Armenii, Brazylii, Chile, Czech, Litwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Słowenii, Ukrainy, USA i Polski. Nasz kraj reprezentować będą karatecy, którzy zajęli najwyższe miejsca w klasyfikacji końcowej Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego ORLEN 2017: Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), Agnieszka Sajdutka (AKT Rzeszów), Michał Sowa (MUKS Bytom) i Wiktor Staszak (AKT Niepołomice). Zawodnicy pucharu świata startują w konkurencjach technicznych (kitei, kata) i w walce bezpośredniej. Zawody odbywają się co dwa lata.

Maria Depta ma na swoim koncie trofeum Pucharu Świata sprzed dwóch lat i w Łodzi będzie broniła tytułu. Z kolei Agnieszka Sajdutka w ubiegłym roku zdobyła Puchar Europy, więc z pewnością chętnie sięgnie po brakujący w jej dorobku Puchar Świata. Obie zawodniczki reprezentują bardzo wysoki poziom, należą do ścisłej światowej czołówki karate, są medalistkami mistrzostw świata i Europy. Tylko w ubiegłym roku podczas mistrzostw świata Maria Depta wywalczyła 3 złote i 1 brązowy medal, a Agnieszka Sajdutka – złoto i srebro.
Stoję w obliczu dużego wyzwania, jednocześnie mam do obrony tytuł sprzed dwóch lat i startuję przed własną publicznością. Cały sezon podporządkowuję temu jednemu startowi, nie mogę się już doczekać. Wiem, że jestem dobrze przygotowana, ale oczywiście potrzebuję też po prostu dobrego dnia i zwycięstwa w najcięższej walce – z własną psychiką – powiedziała, szykując się do sobotniego startu, Maria Depta. Agnieszka Sajdutka skomentowała udział w Pucharze Świata słowami: – Czuję się zmotywowana i jestem bardzo dobrze przygotowana. Myślę, że będzie dobrze!

W rywalizacji mężczyzn Polskę reprezentować będą debiutujący w Pucharze Świata zawodnicy: Michał Sowa i Wiktor Staszak. Podczas mistrzostw świata startowali w kategorii młodzieżowców, również zdobywając złote krążki: Wiktor Staszak wywalczył dwa, Michał Sowa – jeden złoty medal. Przed sobotnim turniejem w Łodzi Michał Sowa powiedział: – Jestem maksymalnie zmotywowany i gotowy do startu. Wierzę, że Puchar Świata zostanie w Polsce. Z kolei Wiktor Staszak zapewniał, że po startach ligowych kontynuował przygotowania takim samym systemem, ponieważ formuła zawodów jest taka sama. – Puchar Świata to wyzwanie na najwyższym poziomie, dlatego przygotowaniom towarzyszy mi również stres – jest on jednak tylko motywatorem do treningu. Przede mną ostatnie szlify przed zawodami, później dzień odpoczynku i w sobotę walka w Atlas Arenie, na którą już serdecznie zapraszam! – powiedział.

 

W Pucharze Świata wśród mężczyzn reprezentować nas będą najmłodsi w historii zawodów zawodnicy. Za półtora roku w październiku 2018 r. najprawdopodobniej w Okinawie odbędą się  mistrzostwa świata – budujemy w sensie technicznym nową odmłodzoną reprezentację mężczyzn. A już 3 czerwca w Łodzi – kolebce karate tradycyjnego w Polsce – podczas Pucharu Świata rozpoczniemy symbolicznie przygotowania – powiedział Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (WTKF).


Podczas Pucharu Świata rozegrany zostanie Międzykontynentalny Mecz Kumite, w którym zmierzą się drużyny kumite z Brazylii, Polski, drużyna międzynarodowa oraz drużyna WFF (World Fudokan Federation). 

Zawodnicy IX Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017

 

 Kobiety Mężczyźni

 1. Juste Baltrusaityte – Litwa
2. Tereza Kleiblova – Czechy
3. Amira Mokhamed – Ukraina
4. Michelle Càssia de Moura Melo – Brazylia
5. Arpi Safaryan – Armenia
6. Priscilla Tipeni – USA
7. Nataliya Vyerloka – Rosja
8. Maria Depta – Polska (TS Sokół Aleksandrów Łódzki)
9. Agnieszka Sajdutka – Polska (AKT Rzeszów)
10. Gloria Svetak – Słowenia/World Fudokan Federation

1. Paulo Afonso de Paiva Filho – Brazylia
2. Viorel Bejan – Mołdawia
3. Gennadii Golubchikov – Rosja
4. Narek Iskandaryan – Armenia
5. Anatolii Kuzmenko – Ukraina
6. Jakub Stepan – Czechy
7. Alvaro Wegener – Chile
8. Michał Sowa – Polska (MUKS Bytom)
9. Wiktor Staszak – Polska (AKT Niepołomice)
10. Artsun Ohanyan –  Armenia/World Fudokan Federation
11. Julian Dumitras – Rumunia/World Fudokan Federation


 

 Zawodnicy Międzykontynentalnego Meczu w Kumite

 

 DRUŻYNA BRAZYLII DRUŻYNA MIĘDZYNARODOWA
 DRUŻYNA POLSKI DRUŻYNA WFF
(World Fudokan Federation)

1. Drausio Valentim de Moura Júnior
2. Paulo Afonso de Paiva Filho
3. Paulo Afonso de Paiva Neto

 1. Viorel Bejan – Mołdawia
2. Narek Iskandaryan – Armenia
3. Anatolii Kuzmenko – Ukraina
4. Alvaro Wegener – Chile

1. Jan Kłębek (KKT Polkowice – Lubin)
2. Damian Pawlik (KK Pruszków)
3. Damian Tomasik (TS Sokół Aleksandrów Łódzki)
4. Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
1. Artsun Ohanyan – Armenia
2. Julian Dumitras – Rumunia
3. Benjamin Zgank – Słowenia

 

Sędziowie: Viktor Adyeyev (Ukraina), Robin Barak (Czechy), Victor Birca (Mołdawia), Pavel Chernousov (Rosja), Giedrius Dranevicius (Litwa), Volodymyr Savchenko (Ukraina), Józef Rączka (Polska), Andrzej Olech (Polska), Mirosław Ellwart (Polska), Andrzej Maciejewski (Polska), Anna Kulczyńska (Polska), Zbigniew Sitarz (Polska), Jarosław Domrazek (Polska), Szczepan Thomas  (Polska), Janusz Sowa (Polska); sędziowie techniczni: Janusz Ziółkowski (Polska), Jarosław Bicz (Polska); sędziowie medyczni: Zbigniew Lipczyk (Polska), Aleksander Górski (Polska)

 

 

Spotkaniu najlepszych zawodników świata towarzyszyć będzie rywalizacja tysiąca najmłodszych karateków w XVII Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Karate Tradycyjnym ORLEN 2017. Dzieci rozpoczną swoje zawody już o godz. 8.00.

Trzeci czerwca to wielkie święto dzieci w Atlas Arenie – Rodzinny Sportowy Dzień Dziecka – w godzinach 11.00-18.00 na dzieci i rodziców czekać będzie mnóstwo sportowych i kulturalnych atrakcji: m.in. pokazy sztuk walki, występy zespołów tanecznych, a także bezpłatne warsztaty tańca i wielu dyscyplin sportowych oraz konkursy z nagrodami (szczegóły na: www.facebook.com/events/1023010377829743)

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!