Aktualności

02.06.2018 Puchar Europy i Ogólnopolski Puchar Dzieci - relacja
dpe_2018_3

 

 

VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018
XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018
1 czerwca 2018, Gdańsk

 

Święto tradycyjnego karate-do na granicy Gdańska i Sopotu


W dniu 1 czerwca w ERGO ARENIE na granicy Gdańska i Sopotu odbył się VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 oraz XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018, w którym wystartowało blisko 1000 młodych karateków.

„Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 obejmował konkurencje kata indywidualne dziewcząt i chłopców, kata drużynowe dziewcząt i chłopców oraz en-bu mieszane i en-bu chłopiec-chłopiec – powiedział sędzia główny, Józef Rączka (6. dan) – Dla dzieci od 7. do 13. roku życia oraz młodszych przeprowadzane są konkurencje techniczne, nie ma kumite. W mojej ocenie, jako sędziego głównego, zawody były na bardzo wysokim poziomie. Z roku na rok możemy zaobserwować, że przygotowanie zawodników do startów jest coraz lepsze. Widoczne były również postępy w sędziowaniu. Nie było w dniu dzisiejszym żadnych protestów ze strony trenerów czy rodziców, co w poprzednich latach zdarzało się bardzo często”.

„Te zawody są kluczowe dla rozwoju systemu szkoleniowego polskiego karate, bo na nich, w ramach Pucharu Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018, spotykają się najlepsi zawodnicy z Polski i Europy. Stanowią oni niezwykle ważny wzorzec dla młodszych karateków, bo bez wzorów dzieci nie mają pasji ani chęci do działania – powiedział Andrzej Maciejewski, wiceprezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego – W Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 wystartowało blisko 1000 dzieci, które nie są tutaj przez przypadek. Wręcz przeciwnie, impreza ta jest wynikiem licznych imprez regionalnych, w których udział wzięło dużo więcej młodych karateków i to z ich grona wyłonieni zostali zawodnicy XVIII Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci. Tutaj przyjechali zawodnicy, którzy ćwiczą w sposób jeszcze nie profesjonalny, ale bardzo mocno zaangażowany. Część tych dzieci znam z programu „Sportowy Talent” i wiem, że one trenują w zasadzie tak, jak zawodowi sportowcy, codziennie. Po upływie lat mamy już swoje doświadczenia i przemyślenia. Dzisiaj oglądaliśmy na macie polskich zawodników startujących w Pucharze Europy i większość z nich uczestniczyła w programie „Sportowy Talent”, a więc jest to kontynuacja i logiczny ciąg zdarzeń szkoleniowych”.

XVIII Ogólnopolskiemu Pucharowi Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 towarzyszył VIII Puchar Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018. Na macie rywalizowali ze sobą najlepsi polscy karatecy, wyłonieni w trzech turniejach Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego ORLEN 2018, a także zawodnicy z Litwy, Ukrainy i Rosji.

W Pucharze Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 zwyciężyli Klaudia Mleko z Krakowskiego KKT oraz Michał Sowa z MUKS Bytom. Drugie miejsca zajęli Alicja Zalecińska (Kluczborski KK) i Yevhen Buzinskiy (Ukraina), a trzecie Roksana Sadowska (KKT Kumade Toruń) i Adrian Zwierzchowski (TS Sokół Aleksandrów Łódzki).

„Do Pucharu Europy przygotowywałam się od początku roku. Duże znaczenie miały tutaj starty w turniejach Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego, ponieważ pokazywały, co należy jeszcze poprawić, a poza tym cały czas trzeba było być w formie. Do startu przygotowywałam się w Krakowskim Klubie Karate Tradycyjnego i przy tej okazji chciałabym bardzo podziękować mojemu trenerowi Rafałowi Wajdzie, moim klubowym partnerom treningowym i wszystkim, którzy przyczynili się to tej wygranej” – powiedziała Klaudia Mleko z Krakowskiego KKT.

„Zawsze, kiedy jadę na zawody, nawet kiedy nie jestem faworytem, a inni zawodnicy wydają się ode mnie zdecydowanie lepsi, wierzę w to, że wygram. Gdyby nie było tej wiary, nie byłoby też sukcesów. Ale dużą rolę odegrało też wsparcie, przede wszystkim senseia Krzysztofa Neugebauera, który stał obok i dawał mi doskonałe porady. W tegorocznym Pucharze Europy konkurencja była na bardzo wysokim poziomie, było dużo niespodzianek, przez całe zawody nie miałem ani jednej łatwej walki i dlatego to zwycięstwo smakuje jeszcze bardziej, a radość jest jeszcze większa” – powiedział Michał Sowa z MUKS Bytom.

Organizatorami VIII Pucharu Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 oraz XVIII Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018 był Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku. Współorganizatorami byli Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Sopot i Gdańsk oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.

„W zorganizowanie XVIII Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do oraz VIII Pucharu Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018, a także Sportowego Dnia Dziecka ogromny wkład wniosło Miasto Sopot, a także Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Za wsparcie dziękuję również Marszałkowi Województwa Pomorskiego, jak również Miastu Gdańsk – powiedział  Mirosław Ellwart, prezes Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego w Gdańsku – Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich członków Karate Klubu Wejherowo, Akademii Karate Tradycyjnego w Sopocie oraz członków innych klubów karate tradycyjnego. Bez ich pomocy przygotowanie i przeprowadzenie obu Pucharów nie zakończyłoby się sukcesem. Dziękuję każdemu, kto włączył się w organizację imprezy oraz wydarzeń towarzyszących”.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska.

Pucharom towarzyszył Sportowy Dzień Dziecka. Najmłodsi i trochę starsi mogli spróbować swoich sił w rozmaitych grach i zabawach, a także w różnych dyscyplinach sportu, jak karate tradycyjne, żeglarstwo, hippika, lekka atletyka, gry zespołowe i innych.

Partnerzy Sportowego Dnia Dziecka: Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS im. dr. Krzysztofa Zawalskiego, Miasto Sopot, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ergo Arena, Hipodrom Sopot, MOSiR Sopot, Ogniwo Sopot, Trefl Sopot, Trefl Pomorze, Sopot Tenis Klub, Klub Żeglarski UKS NAVIGO, Karate Klub Wejherowo, Akademia Karate Tradycyjnego w Sopocie, Policja, Państwowa Straż Pożarna.

Monika Żmudzka

 

Wyniki Pucharu Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018

Wyniki Ogólnopolskiego Pucharu Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z zawodów w Telewizja Północna TV i wywiadu z senseiem Andrzejem Maciejewskim Radio Gdańsk.

 


Fot. Beata Zarach - Puchar Europy

Fot. Beata Zarach - Ogólnopolski Puchar Dzieci

Fot. Aleksandra Czoska - Puchar Europy