Aktualności

28.10.2018 Mistrzostwa Świata w Tradycyjnym Karate-do (22-28.10.2018, St.John’s, Nowa Fundlandia, Kanada)
dms kanada

 

 

 

Mistrzostwa Świata w Tradycyjnym Karate-do 2018

Mistrzowska reprezentacja Polski!


W St. John's w Nowej Fundlandii w Kanadzie w ramach Światowego Festiwalu Renesans Karate-do rozegrano Mistrzostwa Świata w Tradycyjnym Karate-do oraz Puchar Świata Dzieci w Tradycyjnym Karate-do. Podczas dwóch dni – 26 i 27 października karatecy rywalizowali o mistrzowskie tytuły. Polacy od lat należą do światowej czołówki w karate tradycyjnym i z każdych mistrzostw świata czy Europy przywozili wiele medali. I tym razem mogliśmy liczyć na naszych reprezentantów – tylko seniorzy wywalczyli 21 medali, w tym 11 złotych, 2 srebrne i 8 brązowych.

Najlepsze drużyny kumite świata kobiet i mężczyzn to nadal drużyny polskiej reprezentacji! Mistrzynie świata kobiet: Maria Depta (TS Sokół Aleksandrów Łódzki), Klaudia Mleko (Krakowski KKT), Agnieszka Sajdutka (AKT Rzeszów) i Alicja Zalecińska (Kluczborski KK) oraz mistrzowska drużyna mężczyzn w składzie: Konrad Kardas (Kluczborski KK), Dawid Rojowski (Kluczborski KK), Michał Sowa (MUKS Bytom), Damian Tomasik (TS Sokół Aleksandrów Łódzki) potwierdzają znakomite przygotowanie i wysoką jakość karate naszych mistrzów.

Agnieszka Sajdutka w St. John's zdobyła dwa złote medale – jest mistrzynią świata w kumite indywidualnym i kumite drużynowym. „Dwa złote medale, brąz i 4 miejsce... Niesamowite uczucie! Najpiękniejsze ukoronowanie ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Jestem bardzo szczęśliwa. To były najlepsze moje zawody. Dziś przede wszystkim dziękuję sobie! Wytrzymałam presję, dałam z siebie wszystko, podniosłam się z kontuzji, która przydarzyła się 3 tygodnie przed zawodami, walczyłam do końca” – posumowała start Agnieszka Sajdutka.
Dwa złota zdobyła również Alicja Zalecińska – poza mistrzostwem z drużyną wywalczyła złoto w fuku-go. Po zawodach napisała m.in.: „Złoty medal mistrzostw świata w fuku-go powędrował w moje ręce po emocjonującej finałowej walce stoczonej z zawodniczką z USA. Ta konkurencja jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ wymaga mocnego przygotowania zarówno technicznego, jak i w walce. Złoty medal w kumite drużynowym to dla nas wypadkowa umiejętności i zaangażowania w walce”.

Maria Depta z Kanady przywiezie kolejne w kolekcji mistrzowskie tytuły. Tym razem złoto w kumite drużynowym i en-bu k/m, srebro w kata indywidualnym i brąz w fuku-go. Wielokrotna mistrzyni zapowiedziała zakończenie kariery sportowej. „Mimo tego, że wynik jest nieco słabszy niż w ubiegłym roku, uważam te mistrzostwa za najlepsze w swoim życiu. Cieszę się, że w ten sposób kończę karierę sportową. Chciałabym podziękować za rewelacyjną atmosferę w kadrze. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pojawili się na mojej drodze karate, ale szczególnie mojemu senseiowi, przyjacielowi Radkowi Olczykowi. Jednocześnie kieruję podziękowania do senseia Kwiecińskiego oraz wszystkich trenerów kadry. Mam nadzieję, że zapamiętacie mnie jako wszechstronną karateczkę”.

Paweł Janusz (AKT Niepołomice) – multimedalista mistrzostw świata i Europy po raz kolejny pokazał swoją mistrzowską klasę, zdobywając czwarty raz tytuł mistrza świat w kata indywidualnym i w kata drużynowym. „Dziękuję tym, którzy wierzyli i kibicowali. Dziękuję tym, którzy mówili, że wystarczy. To jeszcze bardziej mnie motywuje. Wygląda na to, że tytuł mistrza świata indywidualny i w drużynie do 2020 roku zostaje u mnie” – podsumował swój start Paweł Janusz.
Tytuły mistrza świata w kumite indywidualnym i kumite drużynowym należą też nadal do Dawida Rojowskiego, który obronił pozycję sprzed dwóch lat. Po mistrzostwach powiedział: „Poziom zawodów był wysoki, a zawodnicy byli bardzo zróżnicowani. Już od samego początku nie było łatwo, ponieważ pierwszą walkę musiałem stoczyć z Ukraińcem. Musiałem wykazać się doświadczeniem i dojrzałością w walkach. To doprowadziło mnie do zwycięstwa”.

Michał Sowa po raz pierwszy zdobył tytuł mistrza świata w kategorii seniorów – w Kanadzie wywalczył złoto w fuku-go oraz w kumite drużynowym. Po starcie powiedział: „Mimo dużej liczby zawodników i wysokiego poziomu w fuku-go seniorów jestem zadowolony z każdej mojej walki. W kumite drużynowym na mistrzostwach świata chciałem wystartować, od kiedy skończyłem 9 lat, więc był to dla mnie start nadzwyczajny. Tym bardziej cieszy mnie wywalczony medal”.

Niepokonana drużyna kata kobiet, w składzie: Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał (wszystkie AKT Niepołomice) po raz trzeci wywalczyła tytuł mistrzyń świata. Mistrzami świata zostali ponownie również członkowie drużyny kata mężczyzn: Konrad Irzyk, Paweł Janusz i Wiktor Staszak (wszyscy AKT Niepołomice).

Mistrzowskiego tytułu nie oddała również nasza drużyna en-bu k/m, czyli Maria Depta i Adrian Zwierzchowski (oboje TS Sokół Aleksandrów Łódzki). Adrian Zwierzchowski wywalczył w Kanadzie również drugi złoty medal w en-bu w parze z Damianem Tomasikiem.

Srebro w kata indywidualnym mężczyzn zdobył w Kanadzie Rafał Wajda (Krakowski KKT).
Brązowy medal w kata indywidualnym, oprócz złota w drużynie, zdobyli Katrin Kargbo i Konrad Irzyk. Brąz w kumite indywidualnym wywalczyli także mistrzowie w kumite drużynowym Klaudia Mleko oraz Damian Tomasik. Brązowe medale w fuku-go zdobyli Maria Depta, Agnieszka Sajdutka, Konrad Kardas i Damian Tomasik.


Znakomicie spisali się też młodzieżowcy, juniorzy i kadeci, a także startujący w Pucharze Świata Dzieci nasi najmłodsi reprezentanci. Więcej o starcie dzieci już wkrótce.Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom i dziękujemy za wspaniałe emocje!

W plikach do pobrania znajdują się wyniki Mistrzostw Świata i Pucharu Świata Dzieci.


Fot. Barbara Marciniak