Aktualności

22.03.2021 Zimowe Gasshuku Karate Tradycyjnego, 18-21.03.2021, Szczyrk - relacja

 

 

 

Zimowe Gasshuku Karate Tradycyjnego za nami

 

W dniach 18-21 marca 2021 roku w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku odbyło się Zimowe Gasshuku Karate Tradycyjnego. 

 

Trening otwarcia poprowadził sensei Krzysztof Neugebauer 6 dan. Pozostałe treningi poprowadzili sensei Andrzej Zarzeczny 5 dan, sensei Jacek Wierzbicki 5 dan, sensei Damian Karwacki 4 dan, sensei Rafał Wajda 4 dan i sensei Radosław Olczyk 3 dan. Z kolei trening podsumowujący poprowadził sensei Andrzej Olech 6 dan.

 

„Tegoroczne Zimowe Gasshuku, w związku z sytuacją covidową w Polsce i Europie, miało inny charakter niż poprzednie tego typu imprezy, ponieważ odbyło się bez udziału instruktorów i gości zagranicznych. Przypomnę, że rok temu podczas Gasshuku w Zakopanem gościliśmy trenerów i instruktorów z ponad 20 europejskich krajów. W tym roku zajęcia poprowadzili polscy instruktorzy, którzy należą do grona najbardziej doświadczonych instruktorów w naszym kraju. Będą oni kontynuować swoją misję szkoleniową w ramach ogłoszonego przez Polski Związek Karate Tradycyjnego projektu licencjonowanych przez PZKT regionalnych i klubowych kursów mistrzowskich. Projekt ma na celu wsparcie szkoleniowe klubów w całej Polsce.  W moim odczuciu to bardzo ważna misja edukacyjna, która jeszcze bardziej podniesie poziom polskiego karate” - powiedział prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Andrzej Maciejewski.  

 

Równolegle odbył się kurs sędziowski, który poprowadzili sensei Mirosław Ellwart 6 dan i sensei Andrzej Olech 6 dan, a także egzaminy sędziowskie, do których przystąpiły cztery osoby.

 

Ponadto odbyło się zgrupowanie kadry narodowej seniorów i młodzieżowców oraz kadetów i juniorów. Zajęcia z członkami kadry seniorów i młodzieżowców poprowadzili trenerzy Krzysztof Neugebauer 6 dan i Andrzej Zarzeczny 5 dan, a kadetów i juniorów trenerzy Janusz Sowa 6 dan i Damian Karwacki 4 dan.

 

W sobotę i niedzielę odbyły się także egzaminy na stopnie mistrzowskie dan, do których przystąpiło 27 zdających. Egzaminatorami byli sensei Andrzej Olech 6 dan i sensei Krzysztof Neugebauer 6 dan (egzaminy sobotnie) oraz sensei Andrzej Olech 6 dan i sensei Jacek Wierzbicki 5 dan (egzaminy niedzielne).

  

„Egzaminy stały na dobrym poziomie, aczkolwiek zdarzyły się przypadki, w których byliśmy zmuszeni do wystawienia oceny negatywnej. - powiedział przewodniczący komisji egzaminacyjnej Andrzej Olech - Zdający oraz ich trenerzy zostali szczegółowo poinformowani o tym, co należy poprawić, aby w przyszłości pomyślnie zdać egzamin. Decyzje te nie są łatwe, ale wynikają z tego, że zależy nam na dobrej jakości polskiego karate". 

  

"Dzięki pracy, którą wykonaliśmy z trenerami w klubie, z moim trenerem Januszem Sową i z trenerami kadry narodowej, a także podczas trwającego Gasshuku, podszedłem do egzaminu spokojny o swoje umiejętności i o swoją wiedzę, choć oczywiście mały stres się pojawił, co jest normalne, kiedy chce się zdać na jak najwyższym poziomie. - powiedział Michał Sowa z Międzyszkolnego Uczelnianego Klubu Sportowego w Bytomiu, który zdał egzamin na stopień mistrzowski 3 dan - Egzamin był na bardzo wysokim poziomie, sami egzaminatorzy zadawali wiele dociekliwych pytań zarówno do pracy, jak i do interpretacji kata. Jestem także pod wrażeniem wszystkich osób zdających i nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek stawał do egzaminu w tak mocnej grupie. Jestem dumny, że mogłem być częścią tego ważnego wydarzenia".

 

Doszło również do spotkania zarządu PZKT z prezydentem Światowej Unii Karate Tradycyjnego (WTKU) prof. Iliją Jorgą w sprawie uaktualnienia kalendarza planowanych wydarzeń w związku z sytuacją epidemii koronawirusa. Tegoroczne Mistrzostwa Europy z powodu pandemii zostały przesunięte na 4-6 października i odbędą się, jak zaplanowano wcześniej, w Katowicach.

 

W Zimowym Gasshuku Karate Tradycyjnego udział wzięło ponad 180 karateków z całej Polski. 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Bartosza Siedlika: galeria 1galeria 2galeria 3galeria 4