Aktualności

11.06.2011 Wyniki VI Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym
dplakatPS

 

 

VI Puchar Świata w Karate Tradycyjnym 2011
11 czerwca 2011, Gdynia


Polacy najlepszymi karatekami w pucharze świata!
Zwyciężyli debiutanci - Justyna Marciniak i Damian Stasiak


W sobotę 11 czerwca 2011 r. Gdynia gościła znakomitych karateków tradycyjnych z 9 krajów, którzy rywalizowali o zwycięstwo w VI Pucharze Świata w Karate Tradycyjnym. Honorowy patronat nad zawodami objęli: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Zawody pucharu świata swoją obecnością zaszczycił Richard Jorgensen – prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). Zmagania najlepszych karateków gorąco dopingowali kibice oraz dzieci startujące w odbywającym się w sobotę i niedzielę XI Pucharze Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym.

Zarówno wśród rywalizujących kobiet, jak i wśród mężczyzn w ścisłych czwórkach znaleźli się wszyscy reprezentanci Polski, a walki przebiegały na bardzo wysokim poziomie technicznym. Włodzimierz Kwieciński – wiceprezydent ITKF i prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego start naszych zawodników podsumował słowami: „Jestem bardzo zadowolony, że zwycięzcy wygrali punktami technicznymi, dzięki technice karate tradycyjnego. To dla mnie najważniejsze. Cieszę się, że widziałem te piękne akcje”.

Wśród kobiet w walce finałowej zwyciężyła debiutująca w pucharze świata Justyna Marciniak (Lubelski KKT), pokonując doświadczoną zawodniczkę, mistrzynię świata w kata indywidualnym Virę Kucherenko z Ukrainy. Czterokrotna złota medalistka ostatnich mistrzostw Polski podsumowała swój start: „Podobnie jak podczas ostatnich mistrzostw Polski nie myślałam o tym, żeby za wszelką cenę wygrać. Nie nastawiałam się negatywnie do zawodniczek. Próbowałam po prostu pokazać swoje najlepsze karate i to, na co tak ciężko pracowałam przez ostatni czas. Puchar świata był dla mnie jednym z etapów przygotowań przed mistrzostwami świata, które za rok odbędą się w Polsce. Dziękuję senseiowi Andrzejowi Maciejewskiemu za to, że prowadzi nas prostą drogą oraz mojej siostrze Barbarze Marciniak za inspirację”.
Dwie kolejne reprezentantki Polski: Marta Niewczas (KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego) i Maria Depta (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki) walczyły o III miejsce. Tę walkę wygrała również debiutująca zawodniczka – Maria Depta, która zastąpiła nieobecną Augustinę Scartascini z Argentyny. Po pucharze powiedziała: „Był to niespodziewany dla mnie start i jestem z niego bardzo zadowolona. Był to także mój debiut w konkurencjach indywidualnych na imprezie światowej rangi. Tak dobry start nie byłby możliwy bez mojego trenera Radosława Olczyka, kolegów klubowych i kolegów z kadry. Dziękuję senseiowi Włodzimierzowi Kwiecińskiemu, że dał mi szansę wystartować”.

Wśród mężczyzn zwyciężył również debiutant w rozgrywkach pucharu świata – Damian Stasiak (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki), który w finałowej walce pokonał Kanadyjczyka Todda Parkera.
„Cieszę się, że udało mi się w takim stylu zdobyć puchar świata. To był najlepszy styl, w jakim mogłem to zrobić. Z Łukaszem przed turniejem ustaliliśmy, że nie jest ważne, który z nas wygra, ale to, żeby zwycięstwo należało do Polski. Dziękuję mojemu klubowemu trenerowi Radosławowi Olczykowi za przygotowanie i wsparcie, również za wsparcie trenerowi kadry narodowej Krzysztofowi Neugebauerowi oraz wszystkim kibicom” - powiedział zdobywca I miejsca w szóstej edycji pucharu świata Damian Stasiak.
Kolejnemu reprezentantowi Polski Łukaszowi Wójcikowi (Kluczborski KK) nie udało się obronić tytułu sprzed dwóch lat. Tym razem zajął III miejsce, pokonując Volodymyra Sidorova z Ukrainy. „Nie udało mi się obronić tytułu, ale udało mi się wystartować i jest to dla mnie doświadczenie na przyszłość. Trochę brakło mi tak zwanego szczęścia sportowego, żeby dostać się do finału. Trzeba patrzeć na całość i wyciągać konsekwencje” - powiedział po starcie.

„Spisali się na medal. Spodziewaliśmy się finału w wykonaniu Polaków. Poziom wyszkolenia i przygotowanie dawał im na to duże szanse. Jestem bardzo zadowolony. Cały czas trenujemy, a nasze plany to mistrzostwa świata w 2012 r. w Polsce. Jesteśmy na dobrej drodze do dalszych sukcesów” - podsumował start Polaków Krzysztof Neugebauer, trener kadry narodowej, trzykrotny zdobywca pucharu świata.


Wyniki VI Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym
11 czerwca 2011 r., Gdynia

Kobiety
1. Justyna Marciniak – Polska (Lubelski KKT)
2. Vira Kucherenko – Ukraina
3. Maria Depta – Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
4. Marta Niewczas – Polska (KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego)
5-8
Soolmaz Abooali – USA
Dovile Aladaityte – Litwa
Marina Evans – Kanada
Kathrin Hubatsch – Niemcy

Mężczyźni
1. Damian Stasiak – Polska (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
2. Todd Parker – Kanada
3. Łukasz Wójcik – Polska (Kluczborski KK)
4. Volodymyr Sidorov – Ukraina
5-8
Dejan Nedev – Macedonia
Sasa Panic – USA
Gevorg Sargsyan – Armenia
Rodrigo Lucio de Souza – Brazylia

W pucharze świata startują zawodnicy wskazani przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF). Zawody rozgrywane są systemem pucharowym indywidualnym. Startuje 8 zawodników i 8 zawodniczek w konkurencjach technicznych (kitei, kata) i w walce bezpośredniej – muszą wykazać się wszechstronnym przygotowaniem technicznym. Zawody pucharu świata odbywają się co dwa lata.


Fot. Łukasz Dejnarowicz

Fot. Katarzyna Wiśniewska

Fot. Katarzyna Krzywańska