16th ITKF Traditional Karate World Championship Results

16th ITKF Traditional Karate World Championship
6-7 October 2012, Lodz, Poland

 Categories Place AthleteCountry
 SENIORS
  Team Kumite Man 1. Lukasz Radwanski, Damian Stasiak, Daniel Iwanek, Lukasz Wojcik  Poland
 2. Cleverson Santi, Vinicius Silva,  Jayme Sandall, Ricardo Buzzi Brazil
 3. Oleksandr Reshetnyak, Roman Lukianets,  Volodymyr Agranovych, Dmytro Malyk Ukraine
 3. Oliwer Dobre, Calin Marincas,  Cornel Musat, Florin Pricob Romania
    
 Kumite Individual Man 1. Cornel Musat Romania
 2. Damian Stasiak Poland
 3. Ricardo Buzzi Brazil
 3. Lukasz Wojcik  Poland
    
 Kumite Individual Woman 1. Marta Niewczas  Poland
 2. Justyna Marciniak Poland
 3. Cinzia Ceneri Italy
 3. Jamily Farias Brazil
    
 Ko-go Kumite Man 1. Mattia Bacchilega Italy
 2. Daniel Iwanek  Poland
 3. Kasper Kawecki Poland
 3. Todd Parker Canada
    
 Ko-go Kumite Woman 1. Cinzia Ceneri  Italy
 2. Marta Niewczas Poland
 3. Zera Nabiieva Ukraine
 3. Marina Evans Canada
    
 Fuku-go Man 1. Łukasz Radwanski Poland
 2. Rafal Wajda Poland
 3. Lee Wiseman Great Britain
 3. Jean Oliveira Brazil
    
 Fuku-go Woman 1. Justyna Marciniak Poland
 2. Malgorzata Baranowska Poland
 3. Cinzia Ceneri  Italy
 3. Walkyria Fernandes Brazil
    
  Kata Team Man 1. Pawel Janusz, Michal Janusz, Rafal Wajda Poland
 2. Mirko Saffioti, Fabio Cattaneo,  Alessandro Barone Italy
 3. Adrian Cojocaru, Alin Marinean, Calin Marincas Romania
 4. Roman Lukianets, Volodymyr Sidorov, Dymytro Malyk Ukraine
    
 Kata Team Woman 1. Sciaira Taha, Carlotta Prete, Martina Tommasi Italy
 2. Katarzyna Krzywanska, Anna Stachurska, Maria Depta Poland
 3. Wildilayne Amarante, Lauriany Silva, Nayara Amorim Brazil
 4. Mariya Baryshnykova, Vira Kucherenko, Olena Lunova Ukraine
    
  Kata Individual Man 1. Pawel Janusz  Poland
 2. Fabio Cattaneo  Italy
 3. Witold Kwiecinski  Poland
 4. Mirko Saffioti Italy
    
 Kata Individual Woman 1. Katarzyna Krzywanska Poland
 2. Malgorzata Baranowska Poland
 3. Vira Kucherenko Ukraine
 4. Adairca Castanhetti Brazil
    
 En-bu Woman/Man 1. Fabio Cuscona, Marina Gaffarelli Italy
 2. Katarzyna Krzywanska, Tomasz Jonczyk Poland
 3. Mariya Baryshnykova, Oleksandr Reshetnyak Ukraine
 4. Marina Rey, Arlen Santos Silva Brazil
    
 En-bu Man/Man 1. Adrian Cojocaru, Calin Marincas Romania
 2. Jan Klebek, Bartosz Skwarski Poland
 3. Alessandro Baron, Fabio Cuscona Italy
 4. Rodrigo Souza, Wender Do Amara Brazil
    
    
 YOUTHS
 
 Kumite Individual Man
 1. Piotr Dzierzanowski 
 Poland
 2. Karol Sura Poland
 3. Paulius Mackonis Lithuania
 3. Dimitrije Prodic Slovenia
    
 Kumite Individual Woman 1. Natalia Tsarova Ukraine
 2. Agnieszka Sajdutka Poland
 3. Viktoriia Levenets Ukraine
 3. Martyna Florecka Poland
    
 Fuku-go Man 1. Henryk Peplinski Poland
 2. Oleksii Serdiuk Ukraine
 3. Dan Stuparu Romania
 3. Oleksandr Bystrov Ukraine
    
 Fuku-go Woman 1. Natalia Tsarova Ukraine
 2. Viktoriia Levenets
 Ukraine
 3. Dovile Aladaityte Lithuania
 3. Roxana Stoica
 Romania
    
  Kata Team Man 1. Jakub Glab, Karol Sura, Adrian Zwierzchowski   Poland
 2. Volodymyr Bezsmertny, Viktor Bezsmertny, Andriy Stetskov Ukraine
 3. Dalisson Conceição, Matheus Bezerra, Wandegleson Silva    
 Brazil
 4. Matthew Yardy, Charlie Tarr, James Daniels Great Britain
    
 Kata Team Woman 1. Agnieszka Sajdutka, Aleksandra Gorzka, Maria Sowa Poland
 2. Andreea Bureschi, Ioana Dumitru, Roxana Stoica Romania
 3. Kristina Shevchenko, Viktoriia Levenets, Natalia Tsarova  Ukraine
    
  Kata Individual Man 1. Jakub Glab Poland
 2. Oleksii Serdiuk Ukraine
 3. Dan Stuparu Romania
 4. Lucas Huy 
 Brazil
    
 Kata Individual Woman 1. Camelia Valceanu   
 Romania
 2. Agnieszka Sajdutka Poland
 3. Aleksandra Gorzka
 Poland
 4. Natalia Tsarova Ukraine
    
 En-bu Woman/Man 1. Agnieszka Sajdutka, Mateusz Szelagowski
 Poland
 2. Kristina Shevchenko, Dymytro Peretiatko Ukraine
 3. Dan Stuparu, Camelia Valceanu  Romania
 4. Letícia Bastos, Rodrigo Alcantara Brazil
       
 En-bu Man/Man 1. Jan Pieczka, Adrian Zwierzchowski Poland
 2. Dalisson Conceição, Diego Monteiro Brazil
 3. Richard Heger, Tomas Ventura
 Czech Republic
 4. Florin Dumitrescu, Dan Stuparu  Romania
    
 JUNIORS
 
 Kumite Individual Man 1. Kamil Handiuk  Poland
 2. Marc Crecan Romania
 3. Vladyslav Kolomiets Ukraine
 3. Michal Pyszniak Poland
    
 Kumite Individual Woman 1.

 Klaudia Piorek

 Poland
 2. Adrianna Bromek 
 Poland
 3. Tereza Kleiblova Czech Republic
 3. Tetiana Klunichenko Ukraine
    
 Fuku-go Man 1. Lucas Costa Brazil
 2. Bartosz Lesko   Poland
 3. Vinicius    Edoardo Brazil
 3. Vladyslav Kolomiets Ukraine
    
 Fuku-go Woman 1. Anna Maria Liontescu   Romania
 2. Ioana Dumitru Romania
 3. Gabriela Nowak Poland
 3. Alicja Zalecinska Poland
    
  Kata Team Man 1. Lucas Erbano, Luckas Costa, Jesse Tocantins Brazil
 2. Radoslaw Dykczynski, Konrad Kardas, Michal Sowa  
 Poland
 3. Ihor Bulavin, Vladislav Kolomiets, Igor Nesterov  Ukraine
 4. Daniel Epure, Spiru Ionescu, Horatiu Lixandru  Romania
                   
 
 Kata Team Woman 1. Maria Magdalena Mielnik, Gabriela Nowak, Julia Rozga Poland
 2. Daria Korsun, Ievgeniia Iantsevych, Tetiana Klunichenko Ukraine
 3. Pelageya Glushko, Daniela Ratkovich, Olga Ratkovich 
 Roussia
 4. Océane Couffin, Elodie Muller, Joséphine Sukno France
    
 Kata Individual Man 1. Marc Crecan  Romania
 2. Ihor Bulavin Ukraine
 3. Radoslaw Dykczynski
 Poland
 4. Mihajlo Beric Serbia
    
 Kata Individual Woman 1. Anna Maria Liontescu Romania
 2. Maria Magdalena Mielnik Poland
 3. Amanda Gussao Brazil
 4. Julia Rozga
 Poland
    
 En-bu Woman/Man 1. Artur Loj, Sandra Sobczynska           
 Poland
 2. Ievgeniia Iantsevych, Serhii Yelisavetskyi Ukraine
 3. Amanda Gussão, Lucas Erbano Brazil
 4. Mihailo Beric, Aleksandra Bojovic Serbia
          
 En-bu Man/Man 1. Luckas Costa, Jesse Tacantis Brazil
 2. Artur Loj, Sebastian Skiba Poland
 3. Vladyslav Kolomiets, Igor Nesterov Ukraine
 4. Ali Atahanov, Rovshen Hudayberenov Turkmenistan
    
  CADETS
 
 Fuku-go Man 1. Damian Falkowski  Poland
 2. Lukasz Mazur
 Poland
 3. Lixandru Horatiu
 Romania
 3. Yevhen Buzinskiy
 Ukraine
    
 Fuku-go Woman 1. Klaudia Mleko Poland
 2. Iga Cudzilo Poland
 3. Valeriya    Penyashkina Ukraine
 3. Ioana Ursulescu Romania
    
  Kata Team Man 1. Yevhen Buzinskiy, Andriy Zhylko, Maksym Gorodetskiy Ukraine
 2. Michal Granat, Lukasz Mazur, Wiktor Staszak Poland
 3. Ionut Trupina, Alexandru Lupescu, Vlad Croitoru Romania
 4. Catalin Grecu, Julien Nguyen, Mohammed Sehibi
 France
                 
 
 Kata Team Woman 1. Anna Kusnierz, Klaudia Mleko, Magdalena Tor Poland
 2. Valeriya Penyashkina, Dariya Shvydka, Oleksandra Litnitska    
 Ukraine
 3. Greta Jankauskaite, Austeja Tunaityte, Gabija Tunaityte
 Lithuania
    
  Kata Individual Man 1. Yavhen Bizinskiy Ukraine
 2. Lixandru Horatiu Romania
 3. Wiktor Staszak Poland
 4. Michal Granat
 Poland
    
 Kata Individual Woman 1. Manca Urh Slovenia
 2. Magdalena Tor 
 Poland
 3. Isabela Okiishi
 Brazil
 4. Ana Coletti
 Brazil
    
 En-bu Woman/Man 1. Magdalena Tor, Beniamin Kozyra  Poland
 2. Pavel Alexandrov, Olga Ratkovich Russia
 3. Oleksandra litnitska, Yevhen Buzinskiy  
 Ukraine
 4. Joséphine Sukno, Catalin Grecu France
    
 En-bu Man/Man 1. Yevhen Buzinskiy, Andriy Zhylko Ukraine
 2. Michal Granat, Bartosz Pyszniak Poland
 3. Ionut Trupina, Alexandru Lupescu   
 Romania
 4. Viktor Davkov, Ognen Tasevski Macedonia
    

 

 

Pliki do pobrania: